معرفی کتابخانه معرفی کتابخانه

 

دربارۀ کتابخانه مرکزی علامه طباطبایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان

تاریخچه کتابخانه مرکزی

کتابخانه مرکزی دانشگاه در سال 1367 تاسیس شد. مجموعه کتابهای این کتابخانه حدود 95000 جلد می باشد و در طی سال های فعالیت خود خدمات ارزنده ای به مراجعه کنندگان داخل و خارج از دانشگاه ارائه داده است. اعضاء کتابخانه شامل اساتید، دانشجویان، کارمندان دانشگاه و همچنین افرادی است که از دانشگاه ها و سازمانهای دیگر معرفی می شوند.و فقط در محیط  کتابخانه امکان استفاده از منابع را دارند.

بخشهای کتابخانه

 کتابخانه دارای بخش های مختلفی می باشد که عبارتند از
                                      
بخش خدمات فنی:
مهم ترین بخش تخصصی کتابخانه بخش خدمات فنی است. فعالیتهای نظیر رده بندی، فهرست نویسی، نمایه سازی و آماده  سازی منابع جهت قرار گرفتن در قفسه در این بخش انجام ميگيرد.

بخش امانت:
بخش امانت بیشترین آمار مراجعه کنندگان به کتابخانه را دارد و فعالیتهایی نظیر امانت کتاب، تمدید و رزرو کتاب، عضوگیری از مراجعان در این بخش صورت می گیرد.در این بخش ارائه خدمات امانت، بازگشت کتاب، تمدید و جستجوی منابع کتابخانه به صورت کامپیوتری انجام می شود.
بخش تهیه و سفاش:
در این بخش تمام فعالیتهای مربوط به خرید کتاب ،مجلات و...انجام می شود. روش گردآوری منابع در کتابخانه مرکزی به شکلهای زیر می باشد:
1.  خرید . که بیشترین منابع بوسیله خرید از نمایشگاهها بخصوص نمایشگاه بین المللی صورت می پذیرد. خرید منابع با توجه به رشته های آموزشی موجود در دانشگاه و نیاز کتابخانه و همچنین درخواست مراجعه کنندگان و اعضاء کتابخانه صورت می پذیرد.
2.  اهداء . که اعضاء کتابخانه و یا ارگانها و نهادهای دیگر در بعضی موارد منابع خود را به کتابخانه اهداء می کنند.
     
                       
بخش اطلاع رسانی:
بخش اطلاع رسانی ، مهم ترین بخش خدمات رسانی کتابخانه است که شامل 3 بخش می باشد


1-1 بخش مرجع:
دراین بخش، حدود 6400 جلد کتاب مرجع نظیر واژه نامه ها ، دایره المعارف ها، راهنماها، زندگینامه ها، سالنامه ها و غیره نگهداری می شود و استفاده از منابع آن ،فقط در همان مکان صورت می گیرد و منابع آن به امانت داده نمی شوند.

2-1 بخش نشريات ادواری:

در این بخش حدود 402 عنوان نشریه فارسی و حدود 30 عنوان نشریه لاتین و همچنین چندین عنوان روزنامه پرتیراژ کشور نگهداری می شود . 
                                                                
3- 1 بخش پايان نامه ها و طرح های پژوهشی:
در این بخش حدود 1500 عنوان پایان نامه و 66 طرح پژوهشی و همچنین حدود 200 عنوان کتاب الکترونیک وجود دارد.استفاده از این منابع فقط در این بخش مقدور می باشد.